Buveinė:
J.Dalinkevičiaus g. 2,

LT-85118 Naujoji Akmenė, Lietuva

Įmonės kodas: 153009143

PVM mokėtojo kodas: LT530091413

Į pradžią Rašyti laišką Svetainės medis Paieška Lt En Ru

Cementininkų žinios

2015 12 20
Atsigręžiant į besibaigiančius metus

Atsigręžiant į besibaigiančius metus


Baigiasi paskutinės 2015-ųjų savaitės. Jau matome savo darbo rezultatus, kurie bus pamatas ateinančių metų darbams ir užmojams. Kokie šie metai buvo cementininkams? Apie tai pokalbis su AB „Akmenės cementas" generaliniu direktoriumi Artūru ZAREMBA.
Pirmiausia šie besibaigiantys metai mums svarbūs kad visus juos dirbome naujaisiais įrengimais. Metus pradėdami stipriai nerimavome, nes žinojome, koks laukia iššūkis. Nors dvi senosios krosnys tebėra, senosios technologijos iš karto atsisakėme, reikėjo „prisijaukinti" naujuosius įrengimus ir patiems prie jų priprasti. Tie įrengimai kone dvigubai našesni, daugelis jų iki šiol neturėjo analogų mūsų įmonėje. Taigi turėjome du tikslus: pasiekti gamybos proceso stabilumą ir užtikrinti naująja technologija gaminamo klinkerio kokybę. O stabiliai dirbant, užsitikrinti savo produkcijai rinką.
Dabar galiu sakyti, kad tikslą pasiekėme. Rudenį per mėnesį pagaminome po 125 tūkstančius tonų cemento. Praktiškai jau pasiekėme visus projektinius parametrus, kai kuriuos ir viršijome. Pavyzdžiui, kuro sąnaudos net mažesnės, negu numatytos projektuose, vadinasi, ir mažiau į atmosferą išmetama anglies dvideginio.


Ką galite pasakyti apie produkcijos kokybę?
Tai aktualu ir mums, ir mūsų klientams. Patys darėme palyginimus, koks cementas buvo gaminant senąja technologija, ir koks dabar. Dabar mūsų cementas tikrai nėra prastesnis, o kai kuriais atžvilgiais ir pranašesnis. Turime klientą, kuris stato labai svarbų objektą, jam ypač rūpėjo, ar nereiks dėl mūsų cemento keisti jam įprastos technologijos. Jie padarė išvadą, kad naujasis cementas labiau tinka.


Kaip vertinate gamybos rezultatus?
Ant mano stalo kol kas 10 mėnesių rezultatai, bet jie ganėtinai charakterizuoja ir metinius. Taigi pernai per visus metus buvome išdegę 753 tūkst. tonų klinkerio, o šiemet per 10 mėnesių išdegta 802 tūkst. tonų. Pernai pardavėme 902 tūkst. tomų cemento, šiemet per 10 mėnesių buvo parduota 750 tūkst. tomų, o per lapkritį pernykštis kiekis jau viršytas. Per visus šiuos metus tikimės realizuoti 960 - 970 tūkst. tonų.
Suprantama, norisi žinoti ir kam kiek pardavėte...
Kaip ir ankstesniais metais, daugiausia - 450 tūkst. tonų - parduota Lietuvoje. Eksportavome 400 tūkst. tonų. Lietuvoje cemento suvartojimas sumažėjo, to ir tikėjomės, nes brendo vadinamoji santykių su Rusija krizė, deja, ir mes nuo jos esame priklausomi. Mūsų klientams statybininkams reikėjo persiorientuoti, apsirūpinti naujais užsakymais. Nors tas sumažėjimas Lietuvos rinkoje tik 8 procentai, tačiau tonomis - 60 tūkst. tonų. Be to, Lietuvoje savo produkciją siūlo ir Švedijos, Baltarusijos gamintojai.


Lietuvoje apie naujas dideles statybas negirdėti. Kas perka cementą Lietuvos rinkoje?
Apie 40 procentų Lietuvoje nuperkamo cemento sunaudojama betonui gaminti, vis dėlto auga įmonių, žinybų, firmų pastatai, nesustojo gyvenamųjų namų statybos. Antras segmentas - gelžbetonis. Lietuvos verslininkai sugeba savo gelžbetonio gaminius realizuoti net Skandinavijos rinkoje. Trečias segmentas - aplinkos tvarkymo darbai Ir mūsų rajono miestuose vis daugiau trinkelėmis grįstų šaligatvių, tiesa. Ir dar - pakuotas cementas bei statybom sausi mišiniai. Nerimą kėlė gandai apie naujus mokesčius, bet gerai, kad valstybė netrukdė verslininkams dirbti. Tarkim, progresiniai mokesčiai būtų skaudžiai nuskriaudę cementininkus.

Paminėjote didelius eksportuoto cemento kiekius. Kur jis keliauja?
Pagrindinė rinka vis dėlto liko Rusijos Kaliningrado sritis, nors į ją taip pat veržiasi ir skandinavų, ir baltarusių cementas. Kaliningradui šiemet jau pardavėme 225 tūkst./ tonų cemento. Be abejo, čia marios nesklandumų, smukęs rublio kursas, nuo pernai vasaros iki šių metų gegužės ir cemento tiekėjai buvo spaudžiami, vagonai su mūsų cementu savaitėmis prastovėdavo geležinkelio stotyse, buvo vilkinamos muitų operacijos, negana to, už tas prastovas privalėjome mokėti mes. Nuostolių patyrė ir Rusijos verslininkai, nesulaukdami užsakyto cemento.
Dėl didelių atstumu ir nepalankių sąlygų, atsisakėme Peterburgo rinkos.
Labai mums svarbi klientė yra Suomija, jos verslininkams per 10 mėnesių pardavime 70 tūkst. tonų cemento. Turiu paminėti ir Lenkiją, ši didelė valstybė suvartoja per metus apie 14 mln. tonų cemento, bet jų cemento gamyklos susitelkusios pietuose, tad šiaurėje esantiems verslininkams pigiau ir greičiau pirkti mūsų cementą. Kadaise per metus apie porą šimtų tūkst.. tonų įsiūlydavome baltarusiams, tačiau dabar jų rinkoje realizuosime tik apie 25 tūkst. tonų, nes ten labai sudėtinga ūkio situacija, Baltarusiją užplūdo cementas iš karo sąlygomis gyvenančios Ukrainos.

Ne paslaptis, kad statant naująją technologinę liniją, Naujojoje Akmenėje ir pačioje cementininkų bendruomenėje tvyrojo nertimas: ar nebus atleidžiami šimtai žmonių. Regis, nerimauta be pagrindo?
Ne kartą esu tikinęs ir galiu pakartoti, jog jokių masiškų atkleidimų neplanavome ir nebus. Taip, pradėjus eksploatuoti naująją liniją, apie 40 darbuotojų sumažėjo, bet daugiausia atsisveikinome su laikinai dirbusiais. Mums svarbu, ne žmones atleidinėti, o pasiekti projektinį ir pastovų darbo našumą, tačiau reikia ne pagalbinių darbininkų ar teritorijos šlavėjų, o aukštesnės kvalifikacijos darbuotojų, suvokiančių gamybos procesus bei įrengimų veiklos principus. Tačiau bendrovėje yra per 500 darbuotojų, natūralu, kad kontingentas keičiasi. Vieni išeina į senatvės poilsį, jų vieton neretai ateina vaikai ar anūkai,

Kiekvieną žiemą gamykla sustodavo remontui. Dabar įrengimai nauji, gal jų nereikės remontuoti?
Remontui vis dėlto gamybą stabdysime, manau, apie 40 - 45 parų reikės. Turėsime pakeisti sukamosios krosnies karščiui atsparius klojinius, ir daugelį kitų įrengimų reikia pataisyti, pareguliuoti. Bet kol kas oro sąlygos netrukdo dirbti statybininkams, tad ir mes stengiamės juos aprūpinti geru cementu.

UAB "Interneto svetainių dizainas"