Loader
Akmenės cementas - cemento gamintojas Lietuvoje
2127
post-template-default,single,single-post,postid-2127,single-format-standard,bridge-core-2.0.5,cookies-not-set,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-child-theme-ver-1.3.120,qode-theme-ver-19.2.1,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-8.0.1,vc_responsive
 

Įvyko pirmasis Lietuvos anglies dioksido surinkimo, transportavimo ir panaudojimo platformos susitikimas

Įvyko pirmasis Lietuvos anglies dioksido surinkimo, transportavimo ir panaudojimo platformos susitikimas

AB „Akmenės cementas” bendrovėje įvyko pirmasis Lietuvos anglies dioksido surinkimo, transportavimo ir panaudojimo platformos susitikimas, kuriame dalyvavo verslo, viešojo sektoriaus ir akademinės bendruomenės atstovai, siekiantys skatinti inovatyvių CO2 technologijų plėtrą Lietuvoje.

Anglies dioksido surinkimo, naudojimo ir saugojimo (CCS/CCUS) technologijos būtinos sunkiai dekarbonizuojamuose sektoriuose, pavyzdžiui, trąšos, cemento, energijos gamybos, naftos perdirbimo. Naudojant CCS/CCUS technologijas surenkama 90–97 proc. CO2. Surinktą anglies dioksidą galima nukreipti įvairioms pramonės reikmėms, įskaitant kuro gamybą, chemines medžiagas ir kitus produktus. Vykstant pertvarkai, klimato tikslams pasiekti bus naudojama vis didesnė atmosferoje surenkamo (DACCS) ir biogeninio CO2 (BECCS) dalis. Įterpiant biogeninį ar atmosferinį CO2 naudojant CCU, galima sukurti neutralaus poveikio klimatui scenarijus, neatsižvelgiant į produktų gyvavimo trukmę, užtikrinant, kad anglies dioksidas vėl būtų prieinamas gamybai, ir vengiant iškastinio kuro. Todėl, panaudodama biogeninį CO2 ir plėtodama CCU technologijas, Europa gali padaryti didelę pažangą dekarbonizuojant įvairius sektorius.

Susitikimą pradėjo AB „Akmenės cementas“ generalinis direktorius Artūras Zaremba, pabrėžęs platformos svarbą pramonės dekarbonizacijai. Sveikinimo žodį taip pat tarė Akmenės rajono savivaldybės meras Vitalijus Mitrofanovas bei Lietuvos pramonininkų konfederacijos atstovas, kuris akcentavo CO2 surinkimo ir panaudojimo galimybių reikšmę šalies pramonei. Energetikos ministerijos atstovai pristatė CCS/CCUS platformos struktūrą, pagrindinius tikslus ir veiklos principus.

Susitikime buvo aptarta Vandenilio ir inovatyvių produktų potencialo studija, AB „KN Energies“ įgyvendinamas CO2 transportavimo infrastruktūros projektas bei AB „Akmenės cementas“ pilotinis projektas, kuriuo siekiama įdiegti CO2 surinkimo ir panaudojimo technologijas cemento gamybos procese. Susitikimo dalyviai taip pat susipažino su praktiniais CO2 surinkimo technologijų sprendimais – šiuo metu bendrovėje „Akmenės cementas“ veikiančia „CapsolGo“ demonstracine kompanija, kurioje naudojama karšto kalio karbonato (HPC) technologija CO2 surinkimui.

Pagrindiniai CCS/CCUS platformos uždaviniai yra CO2 technologijų plėtra, reguliacinės aplinkos kūrimas, investicijų skatinimas ir tarptautinis bendradarbiavimas. Lietuva turi didelį potencialą CO2 surinkimo ir panaudojimo srityje, ypač pramonėje. Remiantis atliktais tyrimais, šalies pramonės sektoriuje kasmet susidaro apie 4 mln. tonų CO2 emisijų, iš kurių reikšmingą dalį galima panaudoti pramonėje arba saugoti. Pavyzdžiui, CO2 gali būti perdirbamas į sintetinius degalus, chemikalus arba mineralizuojamas statybinių medžiagų gamyboje.

CCS/CCUS platforma veiks kaip visus suinteresuotus asmenis vienijanti erdvė, kurioje atskirose keturiose darbo grupėse bus svarstomi svarbiausi CCS/CCUS klausimai: technologijų vystymas pramonės sektoriuje, transportavimo ir saugojimo sistemų kūrimas, sintetinių degalų ir kitų produktų gamyba, visuomenės informavimas ir naujų technologijų plėtra.

Ši iniciatyva sudaro pagrindą ilgalaikei CO2 technologijų plėtrai Lietuvoje, prisidedant prie klimato kaitos švelninimo tikslų įgyvendinimo bei šalies pramonės konkurencingumo didinimo tarptautinėje rinkoje.

Platforma buvo įkurta bendradarbiaujant Energetikos, Ekonomikos ir inovacijų bei Aplinkos ministerijoms, kartu su pramonės bei akademinės bendruomenės partneriais.

Platforma yra atvira naujiems dalyviams – tiek privačioms įmonėms, tiek viešojo sektoriaus ir akademinės bendruomenės atstovams. Dalyvavimas yra savanoriškas, o prisijungti galima pateikus oficialią prisijungimo deklaraciją.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.