Buveinė:
J.Dalinkevičiaus g. 2,

LT-85118 Naujoji Akmenė, Lietuva

Įmonės kodas: 153009143

PVM mokėtojo kodas: LT530091413

Į pradžią Rašyti laišką Svetainės medis Paieška Lt En Ru

Cementininkų žinios

2011 12 01
Išaugo ir gamyba, ir pajamos

Išaugo ir gamyba, ir pajamos

Keli klausimai AB „Akmenės cementas" generaliniam direktoriui Artūrui ZAREMBAI

Intensyvios gamybos sezonas baigiasi. Kokie jo rezultatai?
Metų pradžia buvo permaininga ir nedavė pagrindo dideliam optimizmui. Tačiau nuo pavasario situacija pasikeitė: atgijo Lietuvos rinka, padidėjo paklausa eksportui. Per 10 mėnesių pardavėme beveik 840 tūkst. tonų cemento, tai 18 procentų daugiau, kaip per tokį pat laiką pernai. Tikėjomės, kad pakaks vienos krosnies, dalį klinkerio nusipirksime, tačiau beveik 3 mėnesius turėjome „įdarbinti" ir antrąją krosnį, kuria išdegėme apie 100 tūkst. tonų klinkerio.
Ruduo palankus statyboms, tikimės iki metų pabaigos parduoti dar 80 ar 90 tūkstančių tonų cemento. Taigi, esame netoli milijono tonų, kiek tiekėme į rinką palankiausiais metais iki prasidedant ekonominei krizei.

Ar sekasi pelningai parduoti tai, ką pagaminate?
Taip, rinkos pokyčių yra. Dar pernai Lietuvos rinkoje realizavome apie 70 proc. produkcijos, šiemet Lietuvoje parduodame tik pusę, kitą pusę to, ką pagaminome, išvežėme į kitas šalis. Vis dėlto finansiniai rodikliai pralenkė lūkesčius. Pernai per tokį laiką iš pagrindinės veiklos turėjome 120 mln. Lt įplaukų, šiemet apyvarta pasiekė 185 milijonus litų. Esu minėjęs, kad palankiausia cementą realizuoti vietos rinkoje, eksportuojant didelę pajamų dalį atima transportavimas. Vis dėlto šiemet bendrovė jau uždirbo 2 milijonus litų grynojo pelno. Pagerėjus situacijai galėjome tesėti pažadą ir dėl ekonominės krizės 10 procentų sumažintus atlyginimus darbininkams nuo rugsėjo sugrąžinome į buvusį lygį.
Taip, keitėsi ir kainos - tačiau vien dėl to, kad toliau brango pagrindinis mūsų kuras - akmens anglis.
Suprantama, pagerėjo bendrovės finansinė būklė, gaminant apie milijoną tonų produkcijos, išauga apyvartinių lėšų srautai, bendrovė patikimiau jaučiasi rinkoje.

Ar galima kalbėti apie kokias nors krizės pamokas ir ar negąsdina nauja krizė, apie kurią vis dažniau kalbama?
Krizė daug ką pakeitė ir daug ko pamokė. Verslininkai tapo atsargesni, nebepuoselėja nepagrįstų iliuzijų, nesiima neapgalvotų projektų. Ir mes nebesitenkinsime viena rinka. Be abejo, vietinė rinka prioritetas, bet eksporto rinką irgi skaidome. Cementą parduodame ir Skandinavijai, ir Rusijai, ir Lenkijai. Tikrai, 2008 - 2009 metais vartojimas Lietuvoje sumažėjo per pusę, ne tik mūsų, bet apskritai Lietuvos verslų lygį dabar palaiko eksportas. Tegu jis neduoda didelių pelnų, tačiau padeda išlaikyti darbo vietas, išsaugo pajamų stabilumą, mokami mokesčiai. Nelaukdami politikų patarimų ir nesitikėdami niekieno paramos, verslininkai patys ieško nišų pasaulio rinkoje. Ne paslaptis, juk grumtynėse su ekonomine krize išliko tie, kas tas nišas surado ir jose įsitvirtino. Ir mes naująją gamyklą juk statome orientuodamiesi ne tik į Lietuvos rinką.
Žvelgiant į ateitį, apima dvejopas jausmas. Slegia neigiamos informacijos srautas, pranašystės net apie atskirų valstybių galimus bankrotus. Bet ir Lietuvos verslininkai suprato, kad ne išeitis nieko neveikti ir laukti dovanų iš kitur. Lietuvoje naujų projektų nėra daug, bet drastiškų pokyčių į blogąja pusę taip pat neregėti. Kad ir nedrąsiai, bet atgyja ir gyvenamojo ploto statyba.
Aiškėja ir tolimesni orientyrai, girdėti, kad 2014 - 2020 metais į Lietuvą ateis apie 20 milijardų litų Europos sąjungos paramos lėšų.
Parengė Leopoldas Rozga

Metalo konstrukcijos plaukia iš Egipto
Naujosios technologinės linijos statybai reikalingos metalo konstrukcijos bei įrengimai gaminami Egipte. Pirmoji apie 2000 tonų gaminių siunta jau išplaukė iš Aleksandrijos uosto ir tikimasi, kad gruodžio pirmomis dienomis pasieks Klaipėdą. Iš čia metalo gaminiai bus gabenami į Naująją Akmenę. Pasak bendrovės „Akmenės cementas" generalinio direktoriaus Artūro Zarembos, tam prireiks 220 automobilinių vilkikų reisų. Baigiama gaminti ir iki Naujųjų metų bus išsiųsta ir antra panašaus dydžio siunta.
Kodėl reikėjo gamintojų ieškoti taip toli? Ar neignoruojamos Lietuvos įmonės, galinčios ir sugebančios apdoroti metalą?

Cementininkų bendrovės vadovai tikina, jog pirmiausia ir buvo kreiptasi į Lietuvos įmones, buvo ir pasirinkta stipri, patikima įmonė. Tačiau šalį užgriuvusi ekonominė krizė ją sužlugdė. AB „Akmenės cementas" vėl kreipėsi į Lietuvos metalo gaminių įmones, tačiau gauti pasiūlymai užsakovų netenkino. Matyt, suveikė stereotipas: jei įrengimų labai reikia, už juos cementininkai mokės, kiek pareikalausime. Tad cementininkai ir buvę priversti ieškoti tokių firmų užsienyje. Egipte pagamintų metalo konstrukcijų bei įrengimų, įskaičiuojant ir atgabenimą, tona kainuoja 32 - 36 procentais pigiau, negu reikalavo Lietuvos įmonės. Taip norėdami gauti nerealaus pelno, gamintojai liko be nieko.

UAB "Interneto svetainių dizainas"