Buveinė:
J.Dalinkevičiaus g. 2,

LT-85118 Naujoji Akmenė, Lietuva

Įmonės kodas: 153009143

PVM mokėtojo kodas: LT530091413

Į pradžią Rašyti laišką Svetainės medis Paieška Lt En Ru

Cementininkų žinios

2010 08 23
Anglis – draugas ir priešas

 

Šį pavasarį AB „Akmenės cementas" ir cementininkių partnerė, jų produkciją platinanti UAB „Cemeka" informavo klientus apie pasikeitusį įprastinį cemento markės CEM II/A-L 42,5N žymėjimą. Dabar markės nuorodoje prisidėjo viena L raidė, tad įprastinis Naujojoje Akmenėje gaminamas klintinis cementas dabar pakuotėse žymimas tokia skaičių ir raidžių kombinacija: CEM II/A-LL 42,5N. Šis žingsnis žengtas atsižvelgiant į klientų pageidavimus ir vykdant standarto LST EN 197-01 „Cementas 1 dalis. Įprastinių cementų sudėtis, techniniai reikalavimai ir atitikties kriterijai" normatyvus. Šis Lietuvoje priimtas Europos standartas reikalauja žymint cementą nurodyti bendrosios organinės anglies kiekį klintyse, kurių dedama į klinties portlandcementį.
Reikėtų ilgos publikacijos, kad papasakotume apie sudėtingus cheminius procesus, kurie įvyksta, kol iš karjerų atgabentas kalkakmenis virsta klinkeriu, o paskui cementu. Ne mažiau įdomūs procesai, kai cementas tampa betonu ir suriša į tvirtą mūrą užpildus ar plytas.

Karpėnų karjere kasamos klintys chemikų kalba yra kalcio karbonadas, kuris sukamosiose krosnyse 1450oC temperatūroje skyla į kalcio oksidą ir anglies dioksidą.

Tačiau gaminant klinties portlandcementį, t.y.malant klinkerį, kaip priedo pridedama iki 15-17 proc. klinčių. Jose esanti organinė anglis gali turėti įtakos cheminiams procesams ir cemento atsparumui, patvarumui bei kitoms savybėms. Tad standarte ir reikalaujama nurodyti bendrosios organinės anglies (TOC) kiekį. Ankstesnis portlandcemenčio žymėjimas su viena L raide reiškė, kad Karpėnų karjero klintyse yra iki 0,5 proc. bendrosios organinės anglies. Atlikus daugelį bandymų, įsitikinta, jog šios anglies klintyse yra mažiau kaip 0,2 proc., vadinasi, klintis yra kur kas grynesnė. Tad ir imtasi priemonių apie šią klinties cemento ypatybę informuoti pirkėjus.

Nustatyti bendrosios organinės anglies kiekį klintyse atsirado galimybė, kai Akredituota cemento bandymų laboratorija įsigijo priedą „TIC modulį" prie vokiečių gamybos prietaiso ELTRA C H S, kurį laboratorija pradėjo naudoti , kai prireikė nustatyti elementinės anglies (C) kiekį cementininkų perkamose akmens anglyse. Juo galima ištirti ne tik anglies, bet ir vandenilio bei sieros kiekius. Tai palyginti kompaktiškas kompiuteriu valdomas įrenginys. Jame yra aukštos temperatūros krosnelė, kurioje deginama tiriamoji medžiaga, analizatorius, infraraudonaisiais spinduliais nustatantis dominančių medžiagų kiekius po sudeginimo išsiskyrusiose dujose. Pasak laboratorijos vyresniosios chemikės analitikės Rūtos Neimantienės, tai labai jautrus prietaisas, nesudėtingai valdomas, tačiau reikalaujantis juo dirbančio specialisto įgūdžių. Bendrosios organinės anglies (TOC) klintyse gaunamas iš įrenginiu nustatyto bendro anglies kiekio atėmus neorganinės anglies kiekį. Bendrosios organinės anglies kiekis „Akmenės cemento" naudojamose klintyse siekia kartais 0,1, kartais tik 0,05 procento, tačiau niekad neviršija 0,2 proc. bendrosios klinčių masės. Todėl apie tai ir buvo informuoti klientai.

- Praktiškai pasikeitė tik cemento žymėjimas, o techninės cemento charakteristikos liko tokios pat, kaip iki šiol,-sako UAB „Cemeka" direktorius A. Klimas. Tai neturėjo įtakos ir produkcijos kainoms. Tiesiog rinka reikalauja operatyviai ir jautriai atsižvelgti ne tik į standartų formalumus, bet ir į pirkėjų poreikius.

 

UAB "Interneto svetainių dizainas"